Ponad 390 zadowolonych Klientów! Ponad 390 zadowolonych Klientów!
Członek Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego nr 2829
Napisz do nas: info@flamingotours.pl
Zadzwoń do nas +48 732 082 089
MENU

Peru - Informacje turystyczne

Peru - Informacje o kraju
  • Lima
  • Hiszpański, keczua i ajmara
  • Sol (Sol peruwiański)
  • 30 milionów
  • Czas letni -7 godzin, czas zimowy -6 godzin

Peru leży w zachodniej części Ameryki Południowej i jest niesamowicie barwnym krajem. Możesz tu doświadczyć amazońskiej dżungli, surfować po piaskach pustyni, wyruszyć na Szlak Inków lub odkrywać magiczne Machu Picchu. Dowiedz się więcej!

Nasze wycieczki do Peru nie są zalecane dla dzieci poniżej 12 lat.

Nasza oferta wycieczek do Peru

Pogoda i klimat

Warunki podróży

Wszystkie wycieczki zakupione u Flamingotours.pl są objęte ustawą o imprezach turystycznych. Zalecamy przeczytanie warunków podróży.
 

Bilety lotnicze i plan podróży

Po zaakceptowaniu oferty, otrzymasz dokumenty z informacjami dotyczącymi podróży lotniczej, w tym plan podróży.

Bardzo ważne, aby imię na bilecie lotniczym było identyczne z imieniem, które znajduje się w paszporcie. Po dokonaniu rezerwacji zmiana danych może nie być możliwa. Litery ą, ę, ć , ł, ś, ó, ż, ź są automatycznie zmieniane na a, e, c, l, s, o, z, z.

W niektórych przypadkach możemy być zmuszeni do skrócenia nazwisk na biletach ze względu na ograniczenia liczby znaków. Jest to zgodne z przepisami linii lotniczych i nie wpłynie na Twoją podróż.

Proszę pamiętać, że w czasie podróży mogą wystąpić techniczne międzylądowania, które są wliczone w całkowity czas podróży.

Ponieważ w niektórych przypadkach mogą nastąpić zmiany godzin lotów, ważne jest, abyś regularnie, a szczególnie w dniu wylotu, sprawdzał aktualne godziny dla swojej podróży. W swojej rezerwacji znajdziesz instrukcje, jak zrobić to najłatwiej.

Zalecamy również, aby zawsze pojawiać się na lotnisku z odpowiednim wyprzedzeniem przed wylotem.

Rezerwacja miejsca

Niestety nie mamy możliwości rezerwacji miejsc w samolocie. Jeśli masz szczególne życzenia dotyczące tego, gdzie chcesz siedzieć, lub jeśli podróżujesz z większą grupą osób i chcesz mieć pewność, że będziecie siedzieć razem podczas podróży lotniczej, zalecamy, abyś samodzielnie wszedł na stronę internetową linii lotniczej i dokonał wstępnej rezerwacji miejsc w samolocie.
 
Na stronie internetowej linii lotniczej dostępna jest funkcja pod nazwą „zarządzaj moją rezerwacją” lub podobną, gdzie możesz zarezerwować swoje miejsce. Zwróć uwagę, że wiele linii lotniczych wymaga opłaty za wcześniejszą rezerwację miejsc. Wiele linii lotniczych oferuje również – za opłatą – miejsca z dodatkową przestrzenią na nogi lub podwyższenie klasy komfortu.
 
Zasady dotyczące wcześniejszej rezerwacji miejsc różnią się w zależności od linii lotniczej. Większość linii lotniczych umożliwia tę opcję dopiero między 72 a 24 godzinami przed odlotem. Dlatego zalecamy zarezerwowanie miejsc jak najszybciej po otrzymaniu od nas biletu elektronicznego.
 
Jeśli rezerwacja nie jest jeszcze możliwa, zostaniesz o tym poinformowany oraz otrzymasz informację, kiedy będzie dostępna możliwość wcześniejszej rezerwacji miejsc w samolocie.
Wiele linii lotniczych ma również aplikacje na telefon, w których możesz m.in. wybrać miejsca w samolocie oraz na bieżąco sprawdzać ewentualne zmiany godzin lotu.

Najlepszy czas na wizytę w Peru

Peru jest podzielone na trzy różniące się od siebie strefy geograficzne - Wybrzeże wokół Limy, Wyżyny wokół Cusco i Amazonię.
Obszar wybrzeża wokół Limy ma najwyższe temperatury od grudnia do kwietnia. Wynoszą one 25-35 stopni.
 
Na wyżynach wokół Cusco występują duże różnice temperatur między dniem a nocą, więc pamiętaj o zabraniu ciepłych ubrań. Warto sprawdzić, kiedy jest najmniej i najwięcej deszczu, jeśli planujesz np. podróż Szlakiem Inków. Najwięcej deszczu pada w pierwszych czterech miesiącach roku. Najbardziej suchy okres przypada na maj-październik.
 
W Amazonii panują wysokie temperatury i wysoką wilgotność powietrza. Najmniej deszczu jest od kwietnia do października. W okresie od czerwca do września jest natomiast najmniej komarów i zwierzęta są łatwiejsze do zauważenia i wytropienia - w tym czasie często przebywają w okolicach rzek.

Na lotnisku

Nasz lokalny partner będzie czekał na lotnisku, aby Cię przywitać. 
 
Bardziej szczegółowy program z godzinami odbioru oraz ewentualnymi lotami krajowymi lub pociągiem zostanie przekazany po przyjeździe.

Bagaż rejestrowany i podręczny

Na ogół możesz zabrać ze sobą 20 kg bagażu rejestrowanego i 5 kg bagażu podręcznego. W swoim planie podróży możesz sprawdzić, ile dokładnie wynoszą limity.
 
Zwróć uwagę, że na lotach krajowych często dozwolone jest zabranie mniejszej ilości bagażu niż na lotach międzynarodowych. Dlatego ważne jest, abyś zwrócił szczególną uwagę na ograniczenia dotyczące bagażu na ewentualnych lotach krajowych.
 
W większości przypadków bagaż zostanie sprawdzony na całej trasie z lotniska wylotu do miejsca docelowego, więc nie ma potrzeby odbierania i ponownego sprawdzania bagażu na trasie. Jednak w przypadku niektórych międzylądowań może być konieczne odebranie i ponowne nadanie bagażu.
 
Zalecamy spakowanie walizek w taki sposób, abyś mógł przetrwać kilka dni w razie opóźnienia bagażu. Pamiętaj, aby spakować paszport, pieniądze, wizę, leki itp. do bagażu podręcznego.
 
Kiedy bagaż jest opóźniony, zawsze potrzebne jest trochę więcej czasu na dotarcie, w porównaniu do tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w Europie.

Transport w Peru

W niektórych miejscach, będziesz przemieszczać się transportem autobusowym. Zostaniesz odebrany z hotelu, przewieziony na dworzec. Kierowca pomoże Ci znaleźć odpowiedni autobus. Następnie znów zostaniesz odebrany z dworca autobusowego po przybyciu na miejsce i przewieziony do swojego hotelu.

Posiłki i napoje

Nasze wycieczki do Peru zawierają posiłki, które są opisane w programie. Napoje są zawsze dodatkowo płatne.

Ubezpieczenie

Zalecamy wszystkim naszym Klientom posiadanie ubezpieczenia podróżnego oraz ubezpieczenia od rezygnacji z podróży. Upewnij się, że jesteś odpowiednio chroniony w Ameryce Południowej. Chętnie pomożemy, jeśli brakuje Ci ubezpieczenia podróżnego lub ubezpieczenia od rezygnacji z podróży - więcej przeczytasz tutaj: Ubezpieczenie.
 
Zwróć uwagę, że ewentualne ubezpieczenie rezygnacyjne musi zostać wykupione przed dokonaniem wpłaty zaliczki.

Wiza

Posiadanie wizy do Peru przy pobytach poniżej 90 dni nie jest wymagane. Istotne jest jednak, aby Twój paszport był ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu, a także aby posiadał co najmniej 2 puste strony na stemple.
 
 
Szczególne wymogi przy wjeździe przez USA
Wiele lotów na Peru odbywa się przez USA. W przypadku podróży przez USA każdy podróżny (w tym dzieci) musi wypełnić wniosek ESTA z odpowiednim wyprzedzeniem przed wylotem, najpóźniej na 72 godziny przed podróżą.
 
 
Wypełnienie formularza zajmuje niecałe pół godziny i kosztuje obecnie 21 USD za osobę. Opłata jest uiszczana przy pomocy karty płatniczej po zakończeniu wypełniania formularza. Pamiętaj, aby wpisać swoje imię tak, jak jest zapisane w paszporcie. Jeśli masz stemple wjazdowe z Kuby w swoim paszporcie, zalecamy kontakt z ambasadą USA, gdyż w takim przypadku nie wystarczy wniosek ESTA i konieczne będzie ubieganie się o wizę do Stanów Zjednoczonych.

Szczepienia

Zalecamy skontaktowanie się ze swoim lekarzem w sprawie szczepień do Peru. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą dokumentację potwierdzającą, że jesteś zaszczepiony, aby móc ją okazać po przyjeździe, jeśli będzie to konieczne.
 
Jeśli podróżujesz z przesiadką w innych krajach, powinieneś również zwrócić uwagę na przepisy dotyczące szczepień w tym kraju. Porozmawiaj ze swoim lekarzem na ten temat.
 

W co się ubrać

Ponieważ pogoda w Peru jest bardzo zmienna, dobrym pomysłem jest zabrać ze sobą ubrania zarówno na ciepłe, jak i chłodne dni/wieczory.
 
Jeśli wybierasz się na wędrówkę Szlakiem Inków, zobacz naszą zalecaną listę rzeczy do spakowania.

Bagaż

Rekomendujemy zabranie plecaka, ponieważ w pociągach w Peru można zabrać tylko jedną torbę lub plecak o maksymalnej wadze 5 kg i wymiarach 157 cm (długość + szerokość + wysokość).
 
Zalecamy, aby spakować następujące przedmioty do bagażu podręcznego:
  • Paszport
  • Bilety lotnicze
  • Karta kredytowa i gotówka
  • Tabletki przeciw malarii
  • Niezbędne leki
  • Aparat fotograficzny i lornetka
  • Okulary przeciwsłoneczne
  • Telefon komórkowy, ładowarka, ewentualnie adapter i inne urządzenia elektroniczne
  • Ubrania na kilka dni na wypadek opóźnienia bagażu
  • Tabletki na biegunkę

Waluta

Walutą w Peru jest Sol (Sol peruwiański). Zalecamy zabranie ze sobą dolarów amerykańskich i wymianę ich w Peru – można to zrobić prawie wszędzie, ale warto zapytać przewodnika, gdzie kurs będzie najlepszy.
 
Mastercard, visa, diners i american express są akceptowane w większości hoteli i niektórych sklepach. W bankomatach można korzystać z mastercard i visa w celu wypłacenia lokalnej waluty. Nie można wypłacać pieniędzy w Amazonii.
 
Za dobry posiłek zapłacisz około 37-43 PLN plus napoje.
 

Napiwki

Jak w wielu innych miejscach, często do rachunków dodaje się 10-15% opłaty serwisowej. Powinno to być widoczne na Twoim rachunku. Oprócz tego dobrze jest dać około 5% napiwku kelnerowi, ale oczywiście zależy to od Ciebie.
 
Jest powszechnie przyjęte, aby dawać napiwki kierowcom autobusów, przewodnikom, boyom hotelowym, taksówkarzom itp. Tutaj wystarczy 1-2 dolary.
 
Szlak Inków: Zwyczajem jest dawanie napiwków po ukończeniu Szlaku Inków. Kwota zależy od Ciebie, oto jednak pewne orientacyjne wytyczne dla całej grupy:
  • Kucharz: 200-250 soli
  • Tragarze (którzy noszą Twój śpiwór i karimatę): 70-100 soli za tragarza, w zależności od wielkości grupy
  • Przewodnik: 250-300 soli, które można wręczyć po zakończeniu wycieczki w Machu Picchu.

Różnica czasu

Peru jest o 7 godzin do tyłu względem czasu letniego w Polsce i o 6 godzin do tyłu względem czasu zimowego.

Język

Większość Peruwiańczyków mówi po hiszpańsku. W okolicach Jeziora Titicaca używa się rdzennego języka Quechua, a w Amazonii mówi się w kilku innych językach rdzennej ludności. Zdecydowana większość ludności Peru rozumie również angielski.

Komary

Zalecamy zakup sprayu na komary po przyjeździe do Peru. Lokalny spray jest bardziej skuteczny niż ten, który można kupić w Polsce. Bądź ostrożny i stosuj spray po zmroku, szczególnie w Amazonii. Najmniej komarów w Amazonii jest od czerwca do września.

Choroba wysokościowa

Podczas podróży odwiedzisz kilka miejsc, które znajdują się na dużej wysokości nad poziomem morza. Może to prowadzić do choroby wysokościowej. Jej objawy to ból głowy, zawroty głowy, zmęczenie, problemy ze snem, brak apetytu i ogólne złe samopoczucie.
 
Nie da się z góry przewidzieć, kogo dotknie choroba wysokościowa, a ryzyko jej wystąpienia nie ma związku z wiekiem, zdrowiem ani kondycją.
Możesz ewentualnie porozmawiać ze swoim lekarzem przed wyjazdem, ale przede wszystkim słuchaj rad swojego przewodnika.

Energia elektryczna i ładowanie np. telefonów komórkowych

Napięcie w sieci elektrycznej w Peru wynosi 220 volt, jednak używa się różnych typów gniazdek. Zalecamy zabranie ze sobą multi-adaptera i rozgałęziacza, abyś mógł korzystać z kilku urządzeń elektrycznych jednocześnie.

Etykieta

Przyroda

Większość terenów, które odwiedzamy, jest objęta ochroną, a zarówno władze, jak i mieszkańcy bardzo dbają o środowisko naturalne.
 

Palenie tytoniu

Palenie jest zabronione w środkach transportu publicznego, a także w większości restauracji, barów itp. Zwracaj uwagę na oznaczenia lub ewentualnie zapytaj, zanim zapalisz papierosa.

Co zabrać na szlak inków

Ogólne wskazówki

Weź ze sobą mały podręczny plecak na wycieczki jednodniowe, w którym zapakujesz najpotrzebniejsze rzeczy. Pamiętaj, aby wybrać taki plecak, który jest wygodny, opiera się zarówno na biodrach, jak i na klatce piersiowej, aby odciążyć ramiona i plecy. Pamiętaj także o pokrowcu przeciwdeszczowym, aby rzeczy nie zamokły.
 
Na miejscu stnieje możliwość wypożyczenia kijów trekkingowych, śpiwora i karimaty - możesz to także zarezerwować wcześniej.
 
Podczas wycieczki Twój śpiwór i karimata będą noszone za Ciebie.
 

Lista rzeczy do spakowania (orientacyjna):

  • Buty trekkingowe – dobre wsparcie kostki i sztywna podeszwa (pamiętaj, aby je rozchodzić przed wycieczką)
  • Kurtka odporna na wodę i wiatr z kapturem oraz spodnie przeciwdeszczowe – oprócz płaszcza przeciwdeszczowego
  • Ewentualnie kije trekkingowe
  • Czapka, ciepłe rękawiczki i szalik
  • 2-4 pary skarpet trekkingowych i ewentualnie cienkie skarpetki do założenia pod spód
  • 1-2 dobre spodnie/ szorty do wędrówki
  • Bielizna odprowadzająca wilgoć oraz koszulki
  • 2-3 swetry (wełniane)
  • Polarowe bluzy (1 cienka i 1 gruba)
  • Śpiwór
  • Karimata
  • Woda
  • Przekąski
  • Aparat fotograficzny
  • Żel dezynfekujący
  • Plastry
  • Latarka
  • Papier toaletowy
  • Lornetka.
  • Leki
  • Rzeczy wartościowe – paszport, dokumenty podróży, pieniądze, telefon

Import roślin, nasion i żywych części roślin

Jako biuro podróży, zgodnie z unijnym Rozporządzeniem o Ochronie Roślin, musimy poinformować naszych podróżnych o zasadach dotyczących przywozu nasion, roślin i żywych części roślin z krajów spoza UE.
 
Nie wolno przywozić roślin, nasion, kwiatów, warzyw ani owoców z podróży do krajów spoza UE, chyba że towarzyszy im oficjalny certyfikat fitosanitarny. Banany, duriany, kokos, daktyle i ananasy są jednak wyłączone spod tych regulacji.
Celem tych zasad jest ochrona naszego krajobrazu naturalnego i kulturowego, a także produkcji roślinnej, przed poważnymi chorobami i szkodnikami, które mogą być przyniesione wraz z produktami roślinnymi.
 
Jeśli planujesz przywóz produktów roślinnych, zalecamy zapoznanie się ze szczegółami na stronach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jakie leki zabrać

Każdy kraj może mieć swoje własne przepisy dotyczące przewożenia leków. Należy zwrócić się do ambasady danego kraju, aby dowiedzieć się, jakie są wymagania.
 
Poproś swojego lekarza o wystawienie zaświadczenia w języku angielskim, które zawiera:
  • Twoje imię, data urodzenia oraz numer paszportu
  • Na co jesteś leczony
  • Czym jesteś leczony (nazwa oraz moc leku)
  • Jaka ilość została Ci przepisana (ilość na dzień)

Zawsze pamiętaj, aby podróżować z lekami w oryginalnym opakowaniu.
Wliczone w cenę
  • 13 dni
  • W tym bilety lotnicze
  • Uwzględniony bagaż
  • Oferta obejmuje transfer i przewodnika
  • posiłki zgodnie z opisem w programie
  • 11 noclegów w trakcie wycieczki objazdowej
  • Lima
  • Arequipa
  • Kanion Colca
  • Jezioro Titicaca
  • Cusco
  • Święta Dolina
  • Machu Picchu
Cena za os.
13.995 zł
Zobacz ofertę
Wliczone w cenę
  • 16 dni
  • W tym bilety lotnicze
  • Uwzględniony bagaż
  • Oferta obejmuje transfer i przewodnika
  • posiłki zgodnie z opisem w programie
  • 12 nocy w trakcie objazdowej wycieczki
  • 2 noce w Amazonii
  • Lima
  • Arequipa
  • Wąwóz Colca
  • Jezioro Titicaca
  • Cusco
  • Święta Dolina
  • Machu Picchu
  • Rzeka Amazonka
Cena za os.
17.495 zł
Zobacz ofertę